منبع : موسسه استاندارد(ISIRI)ایران سازه

دانلود رایگان استاندارد جداول بتنی پیش ساخته – ویژگی ها و روش های آزمون

برای اتصال اینجا کلیک کنید...

http://www.isiri.org/portal/files/std/12728.pdf

نقل قول :

جداول بتنی بادوام

دکتر محسن تدین- رئیس هیئت مدیره انجمن بتن ایران
امیر شیبانی- مدیر تحقیق و توسعه شرکت ساختمانی تولیدی تحقیقاتی آپتوس ایران
یکی از پرکاربردترین قطعات بتنی در امر شهرسازی، جداول بتنی می باشد. سالیانه هزینه های سنگینی به سازمان های متولی خدمات شهری به جهت تخریب جداول بتنی کم دوام در اثر تاثیر عوامل مخرب (سولفات ها، سیکل های یخبندان و آب شدگی، تبلور نمک ها،...) دچار پکیدگی و ترک خوردگی می شوند، تحمیل می گردد.
با توجه به مطالب عنوان شده و اهمیت دوام جداول بتنی شرکت ساختمانی، تولیدی و تحقیقاتی آپتوس ایران اقدام به خرید و نصب سیستم تولید جدول بتنی به روش پرسی تر نموده است. از آنجا که عمر این سیستم در ایران کم می باشد فعالیت های تحقیقاتی زیادی در این زمینه انجام نشده است. واحد تحقیق و توسعه آپتوس ایران با همکاری و مشاوره ریاست محترم انجمن بتن ایران جناب آقای دکتر محسن تدین و مراکز معتبر دانشگاهی برنامه گسترده و منظمی را برای انجام پروزه های تحقیقاتی در دستور کار خود قرار داده که در 15 مهر ماه سال 90 اقدام به برگزاری کارگاه تخصصی جداول بتنی بادوام نمود و نتایج بخشی از تحقیقات خود را بر روی جداول بتن پرسی تر ارائه نمود. در ابتدای این کارگاه جناب آقای دکترشهریار ظهوری قائم مقام شرکت آپتوس ایران ضمن خوش آمد گویی به حاضرین خلاصه ای از اهمیت و جایگاه سیتم تولید جدول به روش پرسی تر ارائه نمودند.
در ادامه آقای دکتر محسن تدین به اهمیت دوام بتن به شرح زیر مطالبی را عنوان نمودند:
امروزه بتن یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی می باشد. به جهت هزینه های سنگین تعمیر و نگهداری سازه های بتنی دوام آنها در شرایط محیطی بهره برداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در گذشته تصور بر این بود که چنانچه بتنی دارای مقاومت فشاری بالایی باشد، لزوماً از دوام بالایی در شرایط محیطی بهره برداری برخوردار می باشد اما بر اساس مشاهدات صورت گرفته به این نتیجه رسیدند که این امر همواره صادق نبوده و دوام و مقاومت فشاری بتن باید توامان با یکدیگر مد نظر قرار گیرد.
در ادامه ایشان آیین نامه ها و استانداردهای معتبر در زمینه جدول بتنی را معرفی نمودند. سپس به مبانی و علل در نظر گرفتن ضوابط و الزامات در آیین نامه ها اشاره گردید. در نهایت کلیه بندهای استاندار ملی ایران به شمارهISIRI12728 با عنوان جداول بتنی پیش ساخته- ویژه گیها و روش آزمون بطور مشروح بیان گردید و به سوالات کارشناسان در خصوص ضوابط استاندارد مذکور پاسخ داده شد.
سخنران بعدی، آقای مهندس امیر شیبانی مدیر تحقیق و توسعه شرکت آپتوس ایران روش های تولید جدول و پروژه تحقیقاتی انجام گرفته در شرکت آپتوس ایران را ارائه نمودند که بخشی از موارد بیان شده به شرح زیر می باشد.
امروزه جداول بتنی به سه روش تولید می شوند:

روش سنتی

روش پرسی خشک

روش پرسی تر

روش سنتی: در این روش بتن در قالب ریخته شده و پس از گذشت زمان لازم قلب ها باز و پس از عمل آوری مناسب قطعه آماده نسب می باشد. در این روش برای افزایش دوام قطعه می بایست نسبت آب به سیمان پایین آورده شود که این مهم به کمک مواد افزودنی روان کننده قابل دسترسی می باشد. در این روش به منظور افزایش دوام در برابر دوره های یخبندان و آب شدگی استفاده از مواد حبابزا نیز پیشنهاد می شود.

روش پرسی خشک: در این روش بتن با نسبت آب به سیمان پایین (اسلامپ صفر) داخل قالب ریخته شده و سپس با فشار پرس متراکم میگردد.

روش پرسی تر: در این روش بتن نسبتاً روان (اسلامپ فلو بالای 40 سانتی متر) در قالب ریخته شده و سپس با فشار پرس متراکم می گردد. در اثر فشار آب از بتن خارج شده و به این ترتیب نسبت آب به سیمان پایین آورده می شود. از مزایای این روش نسبت به روش پرس خشک نفوذپذیری کمتر و سطح صاف بتن می باشد.

در تحقیق انجام شده در شرکت آپتوس ایران تاثیر مواد روان کننده و عیار سیمان بر روی مقاومت فشاری و خمشی جداول بتنی و همچنین برخی پارامترهای کنترل کننده دوام (جذب آب اولیه و نهایی) مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد برخی از مواد افزودنی می توانند سبب بهبود مقاومت خمشی و فشاری و همچنین پارامترهای دوامی شوند. ضمناً مشاهده شد افزایش عیار سیمان می تواند سبب کاهش دوام جداول بتنی شود.طبقه بندی: آیین نامه عمرانی،
برچسب ها: دانلود استاندارد جداول بتنی پیش ساخته + ویژگی ها و روش های آزمون،

  • paper | قیمت ارز بازار آزاد | خشم
  • ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic